Zkratka ESG pochází z anglických slov a spojení Environmental, Social, and Governance. ESG odkazuje na požadavky v oblasti společenské odpovědnosti, správy a řízení podniků a udržitelnosti.
Investování podle ESG kritérií, někdy nazýváno jako udržitelné investování, je forma investování, při kterém se kromě finančního zisku hledí také na udržitelnost a sociální dopad dané investice.
V zásadě jde o zodpovědný a udržitelný přístup k investování a byznysu obecně. ESG definuje tři hlavní faktory, které ovlivňují udržitelnost společnosti:
- Faktor Environmentální „E“ – se zabývá dopadem spotřeby zdrojů dané společnosti na životní prostředí. Uhlíková stopa, vypouštění odpadních vod a další činnosti ovlivňující životní prostředí to vše je součástí tohoto faktoru.
- Faktor Sociální faktor „S“ – se soustředí na to, jak společnost pracuje se zaměstnanci a komunitami, v nichž působí. Zkoumá také například inkluzi různých skupin v rámci společnosti, vztahy se zaměstnanci, zákazníky a dalšími zainteresovanými stranami. Zdraví a bezpečnost na pracovišti, bezpečnost a kvalita výrobků a ochrana spotřebitele jsou další z mnoha sociálních ukazatelů, které se berou v úvahu.
- Faktor řízení rizik „G“ – se týká interních postupů a politik, které vedou k efektivnímu rozhodování a dodržování právních předpisů. Do správy a řízení spadá například složení správní rady, odměňování a dohled nad vedoucími pracovníky společnosti, dodržování práv akcionářů a další.
Na základě těchto faktorů pak každá společnost dostává tzv. ESG Rating, tedy hodnocení oněch tří faktorů. Podle hodnocení jsou firmy zařazovány do udržitelných indexu a následně tedy i do ETF fondů. Společnosti s nevyhovujícím nebo neexistujícím ratingem pak jsou vyloučeny.
Poznámka: Jedno z vybraných ETF je ve variantě ESG. Přečtěte si, co je to ESG a udržitelné investování.« Zpět na přehled